DATA PUBLIKACJI:
10/04/2022
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
Michał Pietrucin

Spowolnienia w gospodarce

Uwaga - png

Polska gospodarska spowalnia

Wcześniejsze zapowiedzi potwierdziły się odnośnie spowolnienia polskiej gospodarki. PKB w 2018 roku wyniosło 5,1%, obecnie jego tempo obniżyło się do 4,6% (w pierwszym kwartale). Dodatkowo problemy występujące na rynkach zagranicznych również naszej gospodarce nie będą pomagały. W związku z tym możemy spodziewać się w kolejnych kwartałach dalszego spadku.

Przy wejściu Polski do Unii Europejskiej polski eksport towarów jak i usług wynosił nieco ponad 34% w PKB. Z danych za poprzedni rok widzimy, iż przekroczył on już 55%. Obecna sytuacja na rynku zagranicznym zrobiła się nieco gorąca. Spowoduje to problem w dalszym ożywieniu gospodarki.

Płatności firm w Chinach

Również na rynkach Azji Wschodniej pojawiają się problemy. W 2018 roku wzrost spowolnił do 6,6% i prawdopodobnie nie będzie to jedyny spadek. Prognozy wskazują na dalsze spowolnienia w 2019 roku (według badań Coface spadek osiągnie 6,2%). Około 59% chińskich przedsiębiorstw prognozuje, iż w bieżącym roku nie będzie poprawy.

Zmniejszenie dźwigni finansowej (w pierwszej połowie minionego roku) zaostrzyło warunki płynności. Spowodowało to, że niespłacone obligacje korporacyjne wzrosły aż czterokrotnie. Efektem jest to, że Sąd Najwyższy Chińskiej Republiki Ludowej rozstrzygnął aż 6646 spraw upadłościowych.

Europa wybiera, świat patrzy.

Sytuacja na rynkach jest wciąż niepewna. Jako Broker monitorujemy informacje z całego świata aby móc oceniać możliwe szkody i pomagać w ich niwelowaniu. Zbliżamy się wielkimi krokami do kluczowej niedzieli dla Europy – wyborów do Paramentu Europejskiego, dlatego zachęcamy do wzięcia w nich udziału.

Magdalena Zielonka