Kredyt kupiecki

Kredyt kupiecki z zabezpieczeniem

Najprościej mówiąc, to forma pożyczki występująca pomiędzy sprzedającym a kupującym polegająca na tym, że zapłatą za towar lub usługę jest realizowana po terminie dostawy towaru lub wykonania usługi.
Strony transakcji ustalają ilość dni odroczenia płatności tzw. termin płatności. Powstała należność jest faktycznie nieoprocentowanym kredytem dla kupującego. w tym czasie może on korzystać/obracać towarem/usługa za która faktycznie jeszcze nie zapłacił.
Kredyt kupiecki jest szeroko stosowany w całej Europie w obrocie towarowym. Towary a właściwie wszystkie artykuły spożywcze, domowego użytku, AGD, które kupujemy w małych i dużych sklepach, w marketach, galeriach handlowych, są tam dostarczone z użyciem odroczonych terminów płatności czyli udzielenia kredytu kupieckiego. 
Zapłaty w niektórych branżach, terminy płatności sięgają np. 360 dni. Tak, płatność za towar następuje dopiero po roku. Najczęściej stosowane terminy płatności/kredyt kupiecki to 14 dni (2 tygodnie). Takie terminy występują w sprzedaży artykułów szybko rotujących- np. branża spożywcza , farmaceutyczna. Dłuższe terminy płatności stosowane są w branży budowlanej , metalowej. Najdłuższy kredyt kupiecki stosowany jest w sprzedaży artykułów sezonowych jak np. rowery, artykuły szkolne, nawozy. 
Tak, rolnicy niekiedy płaca za nawozy po roku, jak zbiorą plony, kredytując się w tym czasie swoim dostawcą. 
Większość sieci handlowych nie dopuszcza innego rodzaju płatności dla swoich dostawców jak właśnie kredyt kupiecki. Najdogodniejsza formą zabezpieczenie kredytu kupieckiego, należności jest ubezpieczenie należności/kredytu kupieckiego na wypadek niewypłacalności odbiorcy.  

 
kredyt kupiecki

Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami