Problemy na linii UE i Kambodża
Komisja Europejska podjęła znaczne kroki w stosunku do wydarzeń w Kambodży. Zawiesza częściowo przywileje handlowe w związku z łamaniem praw człowieka. Co konkretnie się zmieni? Zostaną nałożone cła na produkty takie jak cukier, ubrania oraz obuwie, co stanowi aż 1 miliard euro rocznego wywozu Kambodży do UE. Jak mówi Komisja Europejska korzyści zostaną przywrócone, jeśli tylko zmieni się poszanowanie do praw człowieka i praw pracowniczych.
Należy nadmienić, iż ta ważna i zaskakująca decyzja została wydana w czasach COVID-19, co zupełnie zakłóci łańcuchy dostaw i zaszkodzi gospodarce Kambodży, która opiera się na eksporcie.
W odwecie na skutki gospodarcze wyrządzone przez koronawirusa premier Hun Sen podjął działania, które mają na celu wpieranie sektora odzieżowego i zmniejszenie ryzyka braku stabilności społecznej. Trzeba podkreślić, że w tym czasie setki fabryk wstrzymały produkcję, cały czas odnotowywane są nowe likwidacje miejsc pracy (według Banku Światowego nawet 1,8 mln miejsc pracy może być zagrożonych). Jest to czarna wizja dla gospodarki Kambodży. Dlatego właśnie decyzja Komisji Europejskiej na pewno doprowadziła do wielkiego zaskoczenia i dodatkowo osłabi już tragiczną sytuację Kambodży.
Do głębszej analizy serdecznie zachęcamy do zapoznana się z poniższym artykułem.
https://www.credendo.com/country-risk-monthly/cambodia/cambodia-eu-partial-suspension-trade-privileges-will-harm-economy
Źródło zdjęcia: Internet
Magdalena Zielonka