DATA PUBLIKACJI:
10/04/2022
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
Michał Pietrucin

Nowinki SIERPIEŃ 2019

Wzrost w 2019 roku
  1. Turcja

Największą zmorą Turcji nieustannie jest niska płynność oraz uzależnienie od zewnętrznego finansowania jak informuje Credendo. Po długich latach deficytu eksport wzrósł, natomiast nieznacznie. W pierwszym kwartale bieżącego roku saldo rachunku powróciło do deficytu, a co za tym idzie płynność nadal zostaje w nienajlepszej kondycji. Kolejną kwestią niemogącą czekać zwłoki jest wysoki krótkoterminowy dług zewnętrzny wynoszący aż 120 mld USD w kwietniu 2019 roku.

  1. Pakistan

Pojawił się nowy plan wdrożenia programu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w celu wyjścia z kryzysu. Nie będzie jednak należało to do najprostszych zadań. Program ten przewiduje konsolidację budżetową wraz z uelastycznieniem kursu walutowego jak i zwiększeniem wydatków socjalnych. Pakistan otrzymał szerokie wsparcie od swoich partnerów, a mianowicie od Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich w wysokości 5 mld USD, również Chin, które zaangażowały się w pomoc i przeznaczyły mld USD.

  1. Mercosur i UE

Pod koniec czerwca Unia Europejska wraz z międzynarodową organizacją gospodarczą zwaną Mercosur (obejmujący Argentynę, Brazylię, Paragwaj oraz Urugwaj) ogłosiły ogromną umowę handlową. Celem jej jest obniżenie bądź zniesienie taryf handlowych a co najważniejsze zapewnienie przedsiębiorcom z UE dostęp do publicznych przetargów w południowoamerykańskim bloku handlowym. Co za tym idzie cła na towary eksportowane do bloku Mercosur powinny zostać obniżone o mld USD rocznie. Biorąc pod uwagę obniżenie ceł, zdecydowanie jest to największa jak dotychczas umowa podpisana przez Unię Europejską.

Magdalena Zielonka