DATA PUBLIKACJI:
2022-10-04
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
rafal.wietrzynski

Nowinki SIERPIEŃ 2019

  1. Turcja

Największą zmorą Turcji nieustannie jest niska płynność oraz uzależnienie od zewnętrznego finansowania jak informuje Credendo. Po długich latach deficytu eksport wzrósł, natomiast nieznacznie. W pierwszym kwartale bieżącego roku saldo rachunku powróciło do deficytu, a co za tym idzie płynność nadal zostaje w nienajlepszej kondycji. Kolejną kwestią niemogącą czekać zwłoki jest wysoki krótkoterminowy dług zewnętrzny wynoszący aż 120 mld USD w kwietniu 2019 roku.

  1. Pakistan

Pojawił się nowy plan wdrożenia programu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w celu wyjścia z kryzysu. Nie będzie jednak należało to do najprostszych zadań. Program ten przewiduje konsolidację budżetową wraz z uelastycznieniem kursu walutowego jak i zwiększeniem wydatków socjalnych. Pakistan otrzymał szerokie wsparcie od swoich partnerów, a mianowicie od Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich w wysokości 5 mld USD, również Chin, które zaangażowały się w pomoc i przeznaczyły mld USD.

  1. Mercosur i UE

Pod koniec czerwca Unia Europejska wraz z międzynarodową organizacją gospodarczą zwaną Mercosur (obejmujący Argentynę, Brazylię, Paragwaj oraz Urugwaj) ogłosiły ogromną umowę handlową. Celem jej jest obniżenie bądź zniesienie taryf handlowych a co najważniejsze zapewnienie przedsiębiorcom z UE dostęp do publicznych przetargów w południowoamerykańskim bloku handlowym. Co za tym idzie cła na towary eksportowane do bloku Mercosur powinny zostać obniżone o mld USD rocznie. Biorąc pod uwagę obniżenie ceł, zdecydowanie jest to największa jak dotychczas umowa podpisana przez Unię Europejską.

Magdalena Zielonka

Klikając "Akceptuj", zgadzają się Państwo na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu poprawy nawigacji na stronie, analizy użytkowania strony i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Proszę zapoznać się z naszą Politykę Prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Twoje ustawienia zostały zapisane