DATA PUBLIKACJI:
08/02/2023
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
Karol Marciniak

Handel detaliczny w strefie Euro

Allianz Trade przeprowadził analizę dotyczącą handlu detalicznego w strefie euro. 

Jak podaje Towarzystwo Ubezpieczeniowe pomimo ataku Rosji na Ukrainę sprzedaż detaliczna na terenie Europy okazała się stosunkowo odporna, mimo że prognozy na to nie wskazywały. 

Wzrost dochodów w pewnym stopniu przyczynił się do złagodzenia szoku inflacyjnego. Jak wynika z danych pomogło w tym tworzenie nowych miejsc pracy we Francji, podwyższenie zarobków w Niemczech, Hiszpanii i Włoszech. Zdaniem ekspertów Allianz Trade konsumpcja dopiero w drugiej połowie 2024 roku może nabrać tempa. 

Na tle poprzednich okresów spowolnienia gospodarczego okazuje się, że wydatki na żywność, energię czy też paliwa samochodowe najbardziej spadły. Paradoks całej sytuacji wskazuje na wzrost wydatków na dobra trwałe takie jak meble, samochody, sprzęt AGD jak i półtrwałe – zabawki, odzież itp. 

Obliczenia Allianz Trade wskazują, że w pierwszej połowie 2023 roku przeciętne gospodarstwo domowe musiało wydać dodatkowo 132 euro więcej na dokładnie ten sam koszyk produktowy/usługowy w Hiszpanii, 301 euro we Włoszech, 244 euro we Francji i 290 euro w Niemczech. Porównując dane z pierwszą połową 2022 roku. 

Jak podaje Allianz Trade niższy wzrost i wyższe stopy procentowe otoczone trudnym dostępem do finansowania najbardziej zagrażają firmom z branży fashion, wszelki domom towarowym i handlu elektroniką. 

Powoli zaczyna zanikać wsparcie przedsiębiorców z tytułu walki z COVID-19 i pojawia się spowolnienie konsumpcji i niedobór kredytów. Zaczynają porwacaj niewypłacalności. 

Nie czekaj aż problemy dotrą do Twojej firmy. Zadzwoń do nas już dziś. 

Źródło: Allianz Trade

https://www.allianz-trade.com/pl_PL/wiadomosci-informacje/dzial-prasowy/wiadomosci/2023-07-17-handel-detaliczny-w-strefie-euro-koktajl-nizszych-wydatkow-i-ograniczonego-finansowania–analiza-allianz-trade.html?mkt_tok=MTMzLVdLQy02ODIAAAGNTxoNISvah2GEbCiB4pDX6XVtm2YFWvVsgLfFibKHDP91kArkePRyqN2DyB2g2FhhMna6OL17j0KSmQh0WDbHKRZOo1gbzq12pk2JIb3Zs2THlkU