DATA PUBLIKACJI:
11/30/2023
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
Karol Marciniak

Czym jest ubezpieczenie należności i jakie korzyści przynosi?

zarządzanie należnościami

Masz wątpliwości co do wypłacalności kontrahenta? Podejmujesz współpracę z nowym partnerem i chcesz mieć pewność, że otrzymasz zapłatę za sprzedany towar lub wykonaną usługę w umówionym terminie? Warto zainteresować się ubezpieczeniem należności, które pomoże zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy. Na czym dokładnie polega ta usługa i jakie przynosi korzyści?

Czym jest ubezpieczenie należności?

Ubezpieczenie należności pozwala na zabezpieczenie Twojego przedsiębiorstwa przed stratami wynikającymi z nieuregulowania zobowiązań przez partnerów biznesowych. W przypadku braku płatności ze strony kontrahenta zapewnia wypłatę odszkodowania, a tym samym pomaga zachować płynność finansową i pokryć ewentualne straty będące konsekwencją braku płatności. Ubezpieczenie należności stanowi ochronę przed skutkami wykorzystywania kredytu kupieckiego jako darmowego finansowania przez Twoich kontrahentów, a także na wypadek bankructwa partnera biznesowego i innych zdarzeń (w tym podyktowanych siłą wyższą). Jest to zatem uniwersalne i bardzo pomocne rozwiązanie. 

Ubezpieczenie należności – zachowaj płynność finansową swojego biznesu

Ubezpieczenie należności handlowych nazywane też ubezpieczeniem kredytu kupieckiego niesie za sobą wiele korzyści. Najbardziej oczywiste są te związane z płynnością finansową przedsiębiorstwa. Ubezpieczenie zapewnia bowiem wypłatę odszkodowania w przypadku nieuregulowania płatności przez kontrahenta, a tym samym eliminuje ryzyko związane z bankructwem partnera lub jego przejściowymi kłopotami finansowymi, a także wieloma innymi czynnikami mogącymi wpłynąć na brak płatności. Mając ubezpieczenie należności, nie musisz się martwić o uczciwość kontrahenta ani jego sytuację. Możesz też bez obaw podejmować współpracę z nowymi partnerami, zyskując więcej kontraktów.

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego – większa konkurencyjność Twojej firmy

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego przynosi też inne, pośrednie korzyści. Jedną z nich jest wzrost konkurencyjności Twojej firmy. Mając ubezpieczenie, nie obawiasz się podejmować współpracy z nowymi klientami. Nie masz również problemów z płynnością finansową, a zatem możesz terminowo spłacać swoich wierzycieli. Wszystko to wpływa na poprawę wizerunku przedsiębiorstwa i większą chęć do współpracy ze strony innych podmiotów. Co więcej, ubezpieczenie kredytu kupieckiego pozwala Ci bez obaw oferować klientom długie terminy płatności, tak ważne dla coraz większej grupy firm.

Ubezpieczenie należności – wsparcie w podejmowaniu decyzji biznesowych

Ubezpieczenie należności może Ci też pomóc w podejmowaniu słusznych decyzji biznesowych. W jaki sposób? Ubezpieczyciel ma obowiązek stałego monitorowania stabilności finansowej Twoich kontrahentów i oceny związanego z nią ryzyka. Dzięki temu dostarcza Ci cennych informacji, które można wykorzystać przy podejmowaniu decyzji. Pomogą one również uporządkować zasady zarządzania należnościami w firmie.

Ubezpieczenie transakcji – windykacja należności

Przy korzystaniu z ubezpieczenia transakcji można także liczyć na pomoc w windykacji należności. Brak uregulowania długu w ustalonym czasie wiąże się z podjęciem przez ubezpieczyciela kroków dążących do wyegzekwowania zapłaty. Profesjonalna windykacja cechuje się wysoką skutecznością i w wielu przypadkach pozwala szybko odzyskać należne kwoty. Dzięki współpracy z windykatorem możesz również ustalić odpowiednie procedury w swojej firmie.

Ubezpieczenie należności – zabezpieczenie finansowania

Chcesz pozyskać dodatkowe, zewnętrzne finansowanie (np. kredyt bankowy lub pożyczkę)? W tym również może Ci pomóc ubezpieczenie należności. Można je bowiem wykorzystać jako część zabezpieczenia finansowania. Może się to okazać bardzo przydatne – należy jedynie pamiętać o uzgodnieniu takiego zabezpieczenia z ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie należności – podsumowanie korzyści

Podsumowując, ubezpieczenie należności może stanowić bardzo korzystne rozwiązanie dla firm. Sprawdza się nie tylko w celu zabezpieczenia płynności finansowej przedsiębiorstwa, ale również jako sposób na:

  • zwiększenie konkurencyjności firmy,
  • uzyskanie cennych informacji przy podejmowaniu kolejnych decyzji biznesowych,
  • skorzystanie z profesjonalnej windykacji zaległych należności,
  • uzyskanie dodatkowego zabezpieczenia dla zewnętrznego finansowania.

Nic więc dziwnego, że ubezpieczenie należności cieszy się w ostatnich latach tak dużą popularnością. Tego typu usługi mają znaczenie szczególnie wobec danych na temat rosnącej niewypłacalności polskich firm.

Ubezpieczenie należności – dla kogo?

Kiedy warto zainwestować w ubezpieczenie należności? Jest ku temu naprawdę wiele przesłanek. Zazwyczaj skorzystanie z tego mechanizmu poleca się przedsiębiorcom, którzy:

  • chcą zmniejszyć ryzyko utraty płynności finansowej,
  • chcą być zabezpieczeni na wypadek podjęcia niekorzystnej decyzji biznesowej,
  • chcą poprawić swoją reputację i konkurencyjność na rynku,
  • chcą lepiej oceniać i monitorować ryzyko związane z podpisywaniem umów z kontrahentami,
  • chcą skorzystać z kompleksowego wsparcia w zakresie odzyskiwania należności.

Szeroki zakres korzyści sprawia, że ubezpieczenie kredytu kupieckiego jest chętnie wybieranym rozwiązaniem. Korzystają z niego przede wszystkim mniejsze przedsiębiorstwa, które nie mają odpowiedniego zaplecza finansowego, aby poradzić sobie z konsekwencjami braku płatności ze strony kontrahentów.

Ubezpieczenie należności – Warszawa i nie tylko

Szukasz skutecznego ubezpieczenia należności? Sprawdź ofertę Credit Risk Solution z siedzibą w Warszawie. Jako niezależny broker pomagamy naszym klientom wybrać właściwą ofertę ubezpieczenia i zmniejszyć ryzyko związane z brakiem terminowych płatności od kontrahentów. Przygotowujemy indywidualne oferty, zawieramy umowy i obsługujemy polisy. Zapewniamy także własne usługi z zakresu windykacji i obsługi prawnej. Chcesz dowiedzieć się więcej? Serdecznie zapraszamy do kontaktu. Działamy nie tylko w Warszawie – naszymi klientami są firmy z całej Polski.