DATA PUBLIKACJI:
10/04/2022
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
Michał Pietrucin

Ryzyka krajowe

Dłonie otwarte na świat

Meksyk-USA

Wciąż wielkim problemem dla Stanów Zjednoczonych są migracje ludności. Na pierwszych stronach pojawiają się coraz częściej napięte relacje między USA, a Meksykiem. Ze względu na rozpoczętą kampanię wyborczą na rzecz zbliżających się wyborów prezydenckich w 2020 roku, Donald Trump na samym szczycie swoich priorytetów stawia politykę migracyjną. Aby zmniejszyć nielegalne przemieszczanie się ludności meksykańskiej do Ameryki zagrożono nałożeniem na Meksyk ceł w wysokości 5% (co miałoby wzrosnąć do 25%). Należy wiedzieć, iż eksport towarów do Stanów stanowi 80% całego eksportu Meksyku.

Republika Środkowoafrykańska

Republika Środkowoafrykańska (CAR) jest jednym z najsłabiej rozwiniętych i najbiedniejszych krajów na świecie. Według klasyfikacji Credendo CAR znajduje się w najwyższej krótkoterminowej kategorii ryzyka politycznego. Z uwagi na ryzyko przemocy politycznej wskaźnik ten jest na poziomie 7/7. Wybrany demokratycznie w 2016 r. rząd nie jest w stanie zapanować nad problemami biorąc pod uwagę, że około ¾ kraju kontrolowane jest przez 14 różnych grup milicji. Obecnie sytuacja wciąż jest niestabilna.

Kazachstan

Od 1989 roku Kazachstanem rządził Nursułtan Nazarbajew. Z powodu jego ustąpienia w marcu bieżącego roku, zostały zorganizowane wybory prezydenckie, które z wynikiem 71% wygrał Kasym-Żomart Tokajew- dyplomata i polityk. Oznacza to pierwsze przejęcie władzy od czasu uzyskania niepodległości Kazachstanu.

Magdalena Zielonka