DATA PUBLIKACJI:
2022-10-04
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
rafal.wietrzynski

Branża mleczarska

Z raportu Coface dowiadujemy się o liczbie upadłości i restrukturyzacji, które miały miejsce w 2018 roku. Liczba ta wzrosła o 10%  w stosunku do minionego roku. Pomimo wprowadzenia nowego prawa restrukturyzacyjnego w roku 2016, liczba ogłaszanych upadłości wciąż wzrasta w stosunku do poprzednich lat.

Na mleczarskim rynku w Polsce dominuje trzech głównych graczy – Mlekovita, Mlekpol oraz Polmlek. Rok 2018 był w mleczarstwie bardzo dynamiczny. Prognozy nie były pozytywne, a wręcz otaczały prezesów spółek pesymistycznymi myślami o słabości rynku i ewentualnych problemach wynikających z niestabilności rynku.

Fuzje i przejęcia

Na przestrzeni ostatnich lat obserwowaliśmy losy innych firm mleczarskich, które przez pojawiające się problemy na rynku musiały ogłosić swoją upadłość lub zostać przejęte. W 2010 roku upadła OSM Starogard Gdański, która na rynku funkcjonowała 118 lat. Spółdzielnia zasłynęła pierwszym na świecie opakowaniem biodegradowalnym do produktów mlecznych. Niestety niedobór mleka na rynku doprowadził do jej upadłości. Kłopoty finansowe miał również w 2015 roku Masmal, został on przejęty przez Polmlek. W minionym (2018) roku upadłość również ogłosiła mleczarnia ROTR Rypin, której zarząd starał się wprowadzić w życie plan restrukturyzacyjny, który przesłał do Sądu do akceptacji, ale niestety zwrotnie dostał postanowienie o upadłości z Wydziału Gospodarczego w Toruniu.

Niestety, prognozy z 2018 roku stały się rzeczywistością dla jednego z ważnych graczy na rynku – OSM Łowicz, jednej z największych spółdzielni mleczarskich w Polsce. Zarząd spółdzielni ustalił odrzucenie propozycji fuzji ze wszystkimi trzema największymi graczami oraz działanie we własnym zakresie. Jak mówi prezes OSM Łowicz powstał  plan restrukturyzacji, który obejmie działy skupu mleka, transportu, produkcji i działu sprzedaży.

Z wielką uwagą będziemy monitorować działania powyższej firmy jak i jej los.

SpółkaPrzychód 
Mlekovita4,4 mld zł
Mlekpol4 mld zł
Polmlek2,5 mld zł

http://www.portalspozywczy.pl/mleko/wiadomosci/mleczna-sroda-upadlosci-w-mleczarstwie-analiza,168309.html

https://www.pb.pl/osm-lowicz-odprawia-inwestorow-939788
https://www.forummleczarskie.pl/NEWS/4757/

Magdalena Zielonka

Klikając "Akceptuj", zgadzają się Państwo na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu poprawy nawigacji na stronie, analizy użytkowania strony i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Proszę zapoznać się z naszą Politykę Prywatności, aby uzyskać więcej informacji.
Twoje ustawienia zostały zapisane