Klikając "Akceptuj", zgadzają się Państwo na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu poprawy nawigacji na stronie, analizy użytkowania strony i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Proszę zapoznać się z naszą Politykę Prywatności , aby uzyskać więcej informacji.
Twoje ustawienia zostały zapisane
DATA PUBLIKACJI:
11/05/2022
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
Magdalena Zielonka

Uproszczona restrukturyzacja

Wiele małych firm, korzysta z tak zwanej uproszczonej restrukturyzacji. Liczba ogłoszonych niewypłacalności firm, w 2021 roku mocno wzrosła. Jednakże ponad połowa z nich skorzystała z nowej procedury pozasądowej, która została przedłużona do 30 listopada bieżącego roku. Procedura ta dokładanie obejmuje ogłoszenie tej formy postępowania restrukturyzacyjnego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, natomiast nie jest rejestrowana przez sąd. Postepowanie ma charakter tymczasowy i obowiązuje jedynie rok. Pomysł ten narodził się poprzez zbierającą żniwa pandemię. 

Jak się okazało, wielu przedsiębiorców skorzystało z tej opcji. Ratuje to ich przed całkowitym zniknięciem z rynku. Jak informuje Coface, najwięcej postepowań kończących się ogłoszeniem upadłości stanowią przedsiębiorstwa z branż: turystycznej, usługowej, handlowej. Liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w 2021 roku sięgnęła 1175 przypadków, co daje wzrost aż o 160%. Natomiast do końca czerwca bieżącego roku, sądy ogłosiły 380 postanowień o upadłość i restrukturyzację polskich przedsiębiorstw. Jest to 16% mniej niż w poprzednim roku.

Czytaj więcej na Prawo.pl
https://www.prawo.pl/biznes/uproszczona-restrukturyzacja-popularna-wsrod-malych-firm,509380.html

Magdalena Zielonka