DATA PUBLIKACJI:
10/04/2022
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
Magdalena Zielonka

Upadłość giganta

Scrabble bankrut

Najstarsze i jedno z największych biur podróży na świecie, będące właścicielem 5 linii lotniczych – Thomas Cook w nocy z 22 na 23 września 2019 ogłosiło upadłość. Jest to zdecydowanie najgwałtowniejsza zmiana od wielu lat w branży turystycznej, a zarazem najgorszy scenariusz dla wielu przedsiębiorstw działających w tej branży. Niestety problem sięga głębiej, a mianowicie dotknął tysięcy turystów z całego świata korzystających z usług Thomas Cook, będących w tym czasie na wyjazdach zorganizowanych przez biuro i korzystających z oferujących przez nie usług (przeloty, hotele itp.).

Powiązane kapitałowo z Thomas Cook biura podróży również znalazły się w niestabilnej sytuacji. Przykładem może być Neckermann Polska, który niestety również stał się ofiarą upadłości Thomasa Cooka i w dniu dzisiejszym, czyli 25.09.2019r. ogłosił niewypłacalność. Jednak biorąc pod uwagę iż temat dotyka cały świat, nie tylko Polskę, należy nadmienić, że w najdalszych jego zakątkach aż 600 000 osób utknęło za granicami swojego państwa niemających świadomości ze ich ściągniecie do domu może potrwać nawet do kilku tygodni.

Na stronie internetowej www.thomascook.com nie zobaczymy ofert, opisu działalności tudzież innych informacji poza jedną mówiącą o niewypłacalności przedsiębiorstwa oraz informacji o anulowaniu wszystkich wycieczek i lotów w przyszłości. Podobna sytuacja jest na stronie Neckermann Polska.

Jedynym pozytywem, jaki możemy zaobserwować, patrząc z punktu widzenia firm turystycznych będących konkurencją upadłego giganta, takich jak np. TUI, jest wzrost ich wartości na giełdach. Przedsiębiorcy będący konkurencją, zacierają ręce i planują przejęcie klientów firmy Thomas Cook.

Spekuluje się, iż do upadku brytyjskiej firmy mógł się przyczynić Brexit jak również samodzielne organizowanie przez turystów swoich wakacji poprzez liczne strony, na których ogłaszają się właściciele apartamentów oraz ekspansja tanich linii lotniczych. Jak wiadomo biura turystyczne muszą rezerwować miejsca w hotelach na długo przed sezonem, ponieważ jak wiemy są one ograniczone. Dlatego firmy często zadłużają się, a następnie dopiero przed sezonem zbierają żniwa. Na pewno wiele czynników wpłynęło na taką a nie inną decyzję zarządu firmy Thomas Cook. Trudno ocenić, który był tym gwoździem do trumny.

Magdalena Zielonka

Pozostałe aktualności

Wszystkie artykuły
09/29/2023

Techniczna recesja w Polsce: gwarancje ubezpieczeniowe coraz bardziej potrzebne

Stan polskiej gospodarki nie napawa optymizmem. Sytuacja na świecie w połączeniu z inflacją obniżającą m.in. konsumpcję powoduje, że eksperci mówią o technicznej recesji w kraju. Niepewność tego, co będzie się działo na rynku, sprawia, że coraz większa grupa przedsiębiorców potrzebuje gwarancji ubezpieczeniowych i innych rozwiązań minimalizujących ryzyko biznesowe. Techniczna recesja w Polsce: co to oznacza? […]

niewypłacalność firm w Polsce
08/10/2023

Ubezpieczenie należności coraz ważniejsze – niewypłacalność firm w Polsce wzrasta lawinowo

Sytuacja polskich przedsiębiorców w I półroczu 2023 r. nie wyglądała optymistycznie. Jak pokazują badania, w tym okresie łączna liczba ich niewypłacalności wzrosła o 142% w porównaniu do ubiegłego roku. Ten niepokojący trend wskazuje, jak istotne jest zabezpieczenie swoich interesów na wypadek problemów z płynnością finansową kontrahentów, np. przez ubezpieczenie należności. Jak dokładnie wygląda obecny stan […]

08/02/2023

Handel detaliczny w strefie Euro

Allianz Trade przeprowadził analizę dotyczącą handlu detalicznego w strefie euro.  Jak podaje Towarzystwo Ubezpieczeniowe pomimo ataku Rosji na Ukrainę sprzedaż detaliczna na terenie Europy okazała się stosunkowo odporna, mimo że prognozy na to nie wskazywały.  Wzrost dochodów w pewnym stopniu przyczynił się do złagodzenia szoku inflacyjnego. Jak wynika z danych pomogło w tym tworzenie nowych miejsc […]