DATA PUBLIKACJI:
10/21/2022
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
Magdalena Zielonka

Problemy z płynnością

Brak równowagi

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw mają problemy z płynnością. Jak wynika z analiz Atradius aż 26% faktur jest płaconych po terminie, a 6% należności zupełnie nie udaje się odzyskać. Faktem zauważonym w publikacji Atradiusa, jest niestety niska wiedza przedsiębiorców w zakresie palety możliwości dochodzenia i dbałości o swoje należności. Przedsiębiorcy zarazem obawiają się, że ten proces przyczyni się do utraty klienta. Z drugiej strony oferta firm windykacyjnych, jest szeroka i obejmuje również bardzo indywidualne rozwiązania dostosowane do potrzeb poszczególnych podmiotów.

Coraz szersza jest również oferta podmiotów takich jak nasza firma – CRS jako broker wyspecjalizowany w obsłudze należności, dbałości o nie, po prostu pozwala każdej firmie/Naszemu Klientowi znaleźć dopasowane rozwiązania.

Atradius Collections przeprowadziło badanie dotyczące płynności finansowej na ponad 200 małych i średnich przedsiębiorcach. Okazało się, że odsetek należności niezapłaconych w terminie, w średnich firmach wyniósł aż 28%, w małych 24%, a w mikro 20%. Jak widać jest to dosyć duży odsetek. Lepiej takie należności mieć na czas i w ogóle mieć niż ich nie mieć… w takim razie z czego to wynika? Lęku przed dochodzeniem swoich należności i utraty klienta czy lekceważenia niezapłaconych należności tudzież odkładania tego w czasie.

Przedsiębiorstwa duże i średnie najlepiej radzą sobie z odzyskiwaniem swoich należności. Wynika to chociażby z tego, że mają działy windykacyjne, swoich pracowników dedykowanych czynnościom dochodzenia należności, korzystają z outsourcingu.

Ciekawostką jest, że ponad połowa firm z badania Atradius dopiero po około miesiącu, dwóch zaczyna proces egzekwowania swoich należności. Natomiast reszta podejmuje jakiekolwiek kroki dopiero po 4 miesiącach. Jeśli chodzi o mikrofirmy to aż 70% nie podejmuje absolutnie żadnych kroków! Jest to informacja zatrważająca. Kiedy zdajemy sobie sprawę, że nie dochodzimy naszych należności, które jak samo znaczenie słowa wskazuje, nam się należą.

Zachęcamy do współpracy z naszymi najlepszymi brokerami w celach redukowania stresu związanego z dopinaniem terminów zapłaty, negocjowaniem najlepszych warunków z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi i omówieniem, a często także stworzeniem systemu zarządzania należnościami funkcjonującym w Państwa firmach. Dbamy o należności i spokój ducha naszych Klientów!

Do głębszej analizy problemów z płynnością w firmach zachęcamy do zajrzenia do artykułu poniżej.
https://brandsit.pl/problemy-z-plynnoscia-msp-co-czwarta-wystawiona-przez-nie-faktura-oplacana-jest-po-terminie/

Magdalena Zielonka

Pozostałe aktualności

Wszystkie artykuły
09/29/2023

Techniczna recesja w Polsce: gwarancje ubezpieczeniowe coraz bardziej potrzebne

Stan polskiej gospodarki nie napawa optymizmem. Sytuacja na świecie w połączeniu z inflacją obniżającą m.in. konsumpcję powoduje, że eksperci mówią o technicznej recesji w kraju. Niepewność tego, co będzie się działo na rynku, sprawia, że coraz większa grupa przedsiębiorców potrzebuje gwarancji ubezpieczeniowych i innych rozwiązań minimalizujących ryzyko biznesowe. Techniczna recesja w Polsce: co to oznacza? […]

niewypłacalność firm w Polsce
08/10/2023

Ubezpieczenie należności coraz ważniejsze – niewypłacalność firm w Polsce wzrasta lawinowo

Sytuacja polskich przedsiębiorców w I półroczu 2023 r. nie wyglądała optymistycznie. Jak pokazują badania, w tym okresie łączna liczba ich niewypłacalności wzrosła o 142% w porównaniu do ubiegłego roku. Ten niepokojący trend wskazuje, jak istotne jest zabezpieczenie swoich interesów na wypadek problemów z płynnością finansową kontrahentów, np. przez ubezpieczenie należności. Jak dokładnie wygląda obecny stan […]

08/02/2023

Handel detaliczny w strefie Euro

Allianz Trade przeprowadził analizę dotyczącą handlu detalicznego w strefie euro.  Jak podaje Towarzystwo Ubezpieczeniowe pomimo ataku Rosji na Ukrainę sprzedaż detaliczna na terenie Europy okazała się stosunkowo odporna, mimo że prognozy na to nie wskazywały.  Wzrost dochodów w pewnym stopniu przyczynił się do złagodzenia szoku inflacyjnego. Jak wynika z danych pomogło w tym tworzenie nowych miejsc […]