DATA PUBLIKACJI:
12/07/2022
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
Rafał Wietrzyński

Niewypłacalności polskich firm 

Balans

Z raportu Coface, na temat niewypłacalności polskich firm w pierwszej połowie bieżącego roku, wynika, że obecnie tkwimy w okresie przejściowym. Związany jest on z wprowadzaniem Krajowego Rejestru Zadłużonych jak i wychodzeniem z okresu pandemii. Chociaż jeszcze nie dajemy gwarancji, co przyniosą następne miesiące. 

Łączna liczba niewypłacalności firm w Polsce w pierwszej połowie 2022 roku wyniosła aż 1141 przypadków. teoretycznie jest niższa o 3% w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. 

Jak dowiadujemy się z raportu sądy ogłosiły, w pierwszym półroczu, 526 postanowień o upadłości i restrukturyzacji, a jest to aż o 38% więcej niż w poprzednim roku. 

W związku z popularnością procedury pozasądowej, wzrosła ona aż o 238% – 274 przypadki – zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie. 

Dlatego tak ważne jest, aby ubezpieczać swoje należności i bronić się przed podjęciem ostatecznych decyzji o zakończeniu działalności.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w zarządzaniu ryzykiem.

Źródło: Raport Coface – Raport nt. niewypłacalności / Barometr Q2 2022 / Briefy

Pozostałe aktualności

Wszystkie artykuły
09/29/2023

Techniczna recesja w Polsce: gwarancje ubezpieczeniowe coraz bardziej potrzebne

Stan polskiej gospodarki nie napawa optymizmem. Sytuacja na świecie w połączeniu z inflacją obniżającą m.in. konsumpcję powoduje, że eksperci mówią o technicznej recesji w kraju. Niepewność tego, co będzie się działo na rynku, sprawia, że coraz większa grupa przedsiębiorców potrzebuje gwarancji ubezpieczeniowych i innych rozwiązań minimalizujących ryzyko biznesowe. Techniczna recesja w Polsce: co to oznacza? […]

niewypłacalność firm w Polsce
08/10/2023

Ubezpieczenie należności coraz ważniejsze – niewypłacalność firm w Polsce wzrasta lawinowo

Sytuacja polskich przedsiębiorców w I półroczu 2023 r. nie wyglądała optymistycznie. Jak pokazują badania, w tym okresie łączna liczba ich niewypłacalności wzrosła o 142% w porównaniu do ubiegłego roku. Ten niepokojący trend wskazuje, jak istotne jest zabezpieczenie swoich interesów na wypadek problemów z płynnością finansową kontrahentów, np. przez ubezpieczenie należności. Jak dokładnie wygląda obecny stan […]

08/02/2023

Handel detaliczny w strefie Euro

Allianz Trade przeprowadził analizę dotyczącą handlu detalicznego w strefie euro.  Jak podaje Towarzystwo Ubezpieczeniowe pomimo ataku Rosji na Ukrainę sprzedaż detaliczna na terenie Europy okazała się stosunkowo odporna, mimo że prognozy na to nie wskazywały.  Wzrost dochodów w pewnym stopniu przyczynił się do złagodzenia szoku inflacyjnego. Jak wynika z danych pomogło w tym tworzenie nowych miejsc […]