DATA PUBLIKACJI:
11/19/2022
OPUBLIKOWANE PRZEZ:
Magdalena Zielonka

71 procentowy wzrost niewypłacalności polskich przedsiębiorstw

Uwaga!

Według raportu Coface największe problemy w niewypłacalności polskich firm pojawiły się w sektorze rolnictwa. Łączna liczba niewypłacalności przedsiębiorstw sięgnęła aż 2 125 przypadków. Jest to wzrost aż o 71% w stosunku do roku 2020. 

Według ekspertów Coface niewypłacalności te spowodowane były przede wszystkim postępowaniami sądowymi (bo aż 44%) oraz obwieszczeniami pozasądowymi (56%). 

W ciągu całego 2021 roku sądy ogłosiły 935 postanowień o upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw. Jest to o 5,5% więcej niż w roku 2020. Należy dodać, że aż 1 190 podmiotów ogłosiło niewypłacalność w formie nowego uproszczonego zatwierdzenia układu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. 

Jak informuje Coface rolnictwo ucierpiało najmocniej. Zanotowano skok aż o 202%. Zatem Coface apeluje, iż gospodarka dalej będzie rosła, natomiast inflacja stanie się czynnikiem hamującym jej wzrost. Wpłynie to niestety na zwiększenie się liczby tradycyjnych postępowań upadłościowych. 

Źródło: https://swiatrolnika.info/wiadomosci-rolnicze/zycie-rolnika/coface-w-2021-r-o-71-proc-wzrosla-niewyplacalnosc-firm.html